Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  McClelland, Robert
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
 
NameRobert McClelland
Address22 Regent Street
Kogarah, New South Wales 2217, Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born January 26, 1958 (61 years)
ContributorSome say...
Last ModifedKarma Policeman
Jan 26, 2008 10:43pm
Tags Anti-Death Penalty -
InfoParliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Barton, New South Wales, 1996, 1998, 2001 and 2004.
Committee Service

House of Representatives Standing: Legal and Constitutional Affairs from 30.5.96 to 31.8.98 and from 11.8.03 to 3.8.04; Privileges (nominee of the Deputy Leader of the Opposition) from 2.3.98.

Joint Standing: Treaties from 17.6.96 to 31.8.98; Electoral Matters from 15.5.97 to 30.10.97 and from 4.12.00 to 26.6.01.

Joint Select: Republic Referendum from 9.6.99 to 9.8.99.
Conferences, Delegations and Visits

Deputy Leader, Parliamentary Delegation to AIPO meeting, Phuket, Thailand, September 1996.
Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 19.10.98.

Shadow Attorney-General from 20.10.98 to 08.12.03; and Workplace Relations from 25.11.01 to 02.07.03.

Shadow Minister for Justice and Community Security from 02.07.03 to 08.12.03.

Shadow Minister for Homeland Security from 08.12.03 to 26.10.04;

Shadow Minister for Defence and Homeland Security from 26.10.04 to 24.6.05;

Shadow Minister for Defence from 24.6.05 to 10.12.06;

Shadow Minister for Foreign Affairs from 10.12.06.

Current position: Shadow Minister for Foreign Affairs.
Party Positions

Member, ALP from 1972.

Various positions including Branch Secretary and Delegate to State Conference (NSW).

President, Barton Federal Electorate Council.
Personal

Born 26.1.1958, Sydney, NSW.

Married.
Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA, LLB (NSW), LLM (Syd).

Associate to the Hon. Justice PG Evatt, DSC, Judge of the Federal Court of Australia 1981-82.

Solicitor 1982-96; partner in firm 1988-96.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  08/21/2010 NSW MP - Barton Won 56.86% (+13.73%)
  12/03/2007 AUS Attorney-General Won 100.00% (+100.00%)
  11/24/2007 NSW MP - Barton Won 62.10% (+24.20%)
  10/09/2004 NSW MP - Barton - 2PP Vote Won 57.54% (+15.09%)
  10/09/2004 NSW MP - Barton - Primary Count Won 49.66% (+10.21%)
  11/10/2001 NSW MP - Barton - 2PP Vote Won 56.02% (+12.04%)
  11/10/2001 NSW MP - Barton - Primary Count Won 47.99% (+10.27%)
  10/03/1998 NSW MP - Barton - Primary Count Won 49.61% (+14.54%)
  10/03/1998 NSW MP - Barton - 2PP Vote Won 59.76% (+19.53%)
  03/02/1996 NSW MP - Barton - Primary Count Won 48.38% (+7.22%)
  03/02/1996 NSW MP - Barton - 2PP Vote Won 54.34% (+8.69%)
ENDORSEMENTS
ALP Parliamentary Leader - Feb 26, 2012 ALP Kevin Rudd