Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Lloyd, Sherman P.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameSherman P. Lloyd
Address
Salt Lake City, Utah , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born January 11, 1914
DiedDecember 15, 1979 (65 years)
ContributorUser 13
Last ModifedRBH
Aug 07, 2015 02:35pm
Tags
InfoRepresentative from Utah; born in St. Anthony, Fremont County, Idaho, January 11, 1914; attended St. Anthony and Rexburg public schools; Utah State University at Logan, B.S., 1935 and from George Washington University Law School, Washington, D.C., LL.B., 1939; was admitted to the bar in 1939 and began practice of law in Salt Lake City, Utah; general counsel for Utah Retail Grocers Association 1940-1962; member of the State senate, 1954-1962, serving as majority leader in 1957, president in 1959, and minority leader in 1961; member of Utah Legislative Council, 1957-1961, chairman, 1959-1961; served as Utah representative on board of managers of Council of State Governments, 1959-1961; chairman, Council of State Governments Committee on State Taxation of Interstate Income, 1961-1962; director of Beehive State Bank, 1960-1966; delegate, State conventions 1960, 1962, 1964, and 1966; delegate, Republican National Convention, 1960; unsuccessful candidate in 1960 to the Eighty-seventh Congress; elected as a Republican to the Eighty-eighth Congress, November 6, 1962 (January 3, 1963-January 3, 1965); was not a candidate for reelection in 1964 to the Eighty-ninth Congress, but was an unsuccessful candidate for nomination for the United States Senate; returned to Utah to become vice president of Prudential Federal Savings, in charge of public relations; lecturer at the University of Utah; elected to the Ninetieth and to the two succeeding Congresses (January 3, 1967-January 3, 1973); unsuccessful candidate for reelection in 1972 to the Ninety-third Congress; appointed assistant director of the United States Information Agency in 1973; again returned to Utah to teach at Utah State University, 1973-1974; named trade specialist in charge of the Utah office of the Department of Commerce in 1974; unsuccessful candidate for nomination in 1976 to the United States Senate; became an editor and publisher; resided in Salt Lake City, Utah, where he died, December 15, 1979; interment in Salt Lake City Cemetery.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  07/17/1976 UT US Senate - R Convention Lost 17.52% (-21.10%)
  11/07/1972 UT District 2 Lost 43.98% (-10.52%)
  11/03/1970 UT District 2 Won 52.27% (+5.65%)
  11/05/1968 UT District 2 Won 61.65% (+23.30%)
  11/08/1966 UT District 2 Won 61.25% (+22.50%)
  08/11/1964 UT US Senate - R Primary Lost 49.27% (-1.47%)
  11/06/1962 UT District 2 Won 53.91% (+7.82%)
  11/08/1960 UT District 2 Lost 49.18% (-1.64%)
ENDORSEMENTS