Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Kingery, Gayle
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameGayle Kingery
Address
Poplar Bluff, Missouri 63901, United States
EmailNone
WebsiteNone
Born July 07, 1939 (82 years)
ContributorWishful Thinking
Last ModifedRBH
Sep 28, 2016 03:36am
Tags
InfoRep. Gayle Kingery, a Republican, represents part of Butler County (District 154) in the Missouri House of Representatives. He was elected to the House in November 2002.

A retired educator, Rep. Kingery spent 3 years as a teacher and coach in Jackson, Mo., and 30 years as a teacher, coach and administrator in Poplar Bluff. He served in the United States Air Force from 1961 to 1965, with a tour in Viet Nam from 1963 to 1964.

Rep. Kingery is a member of the First United Methodist Church in Poplar Bluff.

A 1957 graduate of Poplar Bluff Senior High School, Rep. Kingery received a bachelor of science degree in education from Southeast Missouri State University in 1966.

Born July 7, 1939 in Harviell, Mo., Rep. Kingery lives in Poplar Bluff with his wife, Bette Jolene Kingery. They have five children: Nancy, Hasue, David, Travis and Jonathan.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/04/2008 MO State House 154 Won 73.84% (+47.69%)
  11/07/2006 MO State House 154 Won 73.54% (+47.08%)
  08/08/2006 MO State House 154- R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2004 MO State House 154 Won 100.00% (+100.00%)
  08/03/2004 MO State House 154 - R Primary Won 56.13% (+12.26%)
  11/05/2002 MO State House 154 Won 68.14% (+42.38%)
  08/06/2002 MO State House 154 - R Primary Won 55.31% (+10.63%)
  11/05/1974 MO State House 158 Lost 44.94% (-10.11%)
ENDORSEMENTS
MO US Senate - R Primary - Aug 03, 2010 R Roy Blunt