Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A comprehensive, collaborative elections resource." 
Email: Password:

  Richard, Bernard
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal  
 
NameBernard Richard
Address43 Ch St-André Road
Cap-Pelé, New Brunswick , Canada
EmailNone
WebsiteNone
Born April 11, 1951 (71 years)
ContributorMonsieur
Last ModifedCampari_007
Jan 10, 2021 01:50am
Tags
InfoBernard Richard, a lawyer and a former social worker, was born April 11, 1951, in Toronto, Ontario. His family returned to Cap-Pelé and he attended local schools. He received a Bachelor of Arts degree (psychology) from Université de Moncton and a Bachelor of Laws from the
University of New Brunswick.

He is a member of the Canadian Bar Association and the Law Society of New Brunswick and, until September 1991, he was a board member and chair of the Legal Services Committee for the Association des juristes d'expression française du Nouveau-Brunswick. He has practiced law at Cap-Pelé since 1978 and he was a member of the law firm of Richard, Savoie, Belliveau. Prior to attending law school, he worked as a social worker.

In the 1974 provincial election he offered as a candidate for the Parti acadien in the new single-member riding of Shediac. He was later elected to the council of the Village of Cap-Pelé and he served as deputy mayor from 1977 to 1980.

Mr. Richard was first elected to the Legislative Assembly of New Brunswick on September 23, 1991, as the M.L.A for Shediac. In September 1993, he was named Legislative Assistant to the Minister of Education. He was re-elected September 11, 1995, to represent the new riding of Shediac-Cap-Pelé, and was subsequently appointed Minister of State for Intergovernmental and Aboriginal Affairs. He added the responsibilities of acting Minister of Justice and Attorney General on March 27, 1997. He was appointed Minister of Education on July 21, 1997. He resigned as a member of the Executive Council February 6, 1998, to run for the leadership of the provincial Liberal Party. He was a member of the Legislature's Standing Committees on Procedure, Law Amendments, Ombudsman, and the Select Committee on Demographics. On May 14, 1998, he was sworn in as Minister of Education, and served in that capacity until June 21, 1999. He also served as Minister responsible for social policy renewal during this same period.

Mr. Richard was re-elected in the provincial general election held June 7, 1999, to represent Shediac-Cap-Pelé. He served on the Standing Committees on Legislative Administration, Law Amendments and Public Accounts. In addition, he served on the Select Committee on Health Care and he was a member of the Select Committee on Private Passenger Automobile Insurance. He was opposition critic for areas of interest relating to Business New Brunswick, intergovernmental and Aboriginal affairs and the Department of Justice.

On March 21, 2001, he was chosen as Leader of the Official opposition and Interim Leader of the Liberal Party of New Brunswick. He held this post until May 11, 2002. On May 14, 2002, he assumed the role of Opposition House Leader. He was also chair of the Official Opposition caucus. Mr. Richard has twice been the chargé de mission for the Americas region of l'Assemblée Parlementaire de la Francophonie.

He was re-elected to serve in the Fifty-Fifth Legislature in the provincial general election held June 9, 2003. He was a member of the Standing Committees on Procedure, Public Accounts and Legislative Administration, and the Select Committee on Public Automobile Insurance. He was opposition critic for interests relating to finance and international and intergovernmental relations. He continued as Official Opposition House Leader. He announced his decision to leave political life on November 25, 2003.
On January 3, 2004, Mr. Richard assumed the responsibilities of New Brunswick Ombudsman. He is the 6th person to occupy this position. Since May 2005, Mr. Richard is the President of the Forum of Canadian Ombudsman, an association of Ombudsman from the public, university and private sectors. He is also the vice-president of the Association des Ombudsmans et Médiateurs de la Francophonie since November 2005.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  06/09/2003 NB Legislative Assembly - Shediac-Cap-Pelé Won 65.69% (+34.56%)
  03/21/2001 NB LIB Party Leader Won 100.00% (+100.00%)
  06/07/1999 NB Legislative Assembly - Shediac-Cap-Pelé Won 58.33% (+23.47%)
  05/14/1998 NB LIB Party Leader Lost 17.68% (-37.94%)
  09/11/1995 NB Legislative Assembly - Shediac-Cap-Pelé Won 81.80% (+69.98%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  10/27/2012 NB LIB Party Leader Lost 0.00% (-59.27%)
ENDORSEMENTS
NB LIB Party Leader - Aug 06, 2022 LIB Susan Holt