Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Davis, Danny K.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
<-  2011-01-01  
 
NameDanny K. Davis
Address5956 West Race Avenue
Chicago, Illinois 60644, United States
EmailNone
Website [Link]
Born September 06, 1941 (77 years)
Contributor*crickets chirp*
Last ModifedRBH
Jan 16, 2017 05:15pm
Tags Black - Socialist - Anti Alaska/Offshore Oil Drilling - Anti School Vouchers - Anti-Bush Tax Cuts (Pro-Tax Cut Rollback) - Anti-Death Penalty - Anti-Missile Defense - Government Reform - Health Care Reform - Internationalist - Pro Embryonic Stem Cell Research - Pro Environment - Pro Marijuana Legalization - Pro-Affirmative Action - Pro-Choice - Pro-Gay Marriage - Pro-Gun control - Pro-Labor - Protectionist - Married - Baptist - Straight -
InfoDanny K. Davis was chosen by the people of the 7th Congressional District of Illinois as their Representative in Congress on November 5, 1996. He was elected to a second term on November 3, 1998 and reelected on November 7, 2000 by 93% and 87% respectively.

In the 107th Congress, Davis sits on the Committee on Government Reform and is Ranking Member on its Subcommittee on Civil Service and also is a member of the Subcommittee on the Census. He also sits on the Committee on Small Business, where he serves on the Subcommittee on Workforce, Empowerment and Government Programs and the Subcommittee on Tax, Finance and Exports. Congressman Davis is a member of the Black Caucus, the Progressive Caucus, the India Caucus, the Steel Caucus and the Hellenic Caucus and is a Regional Whip in the Democratic Caucus.

Congressman Davis has distinguished himself as an articulate voice for his constituents and as an effective legislator able to move major bills to passage despite his relative lack of seniority. His initiative to quadruple the Access to Jobs funding in the 105th Congress, one of only two successful amendments to the transportation authorization bill; and his Community Renewal Act in the 106th Congress, designed to bring investment and jobs to economically impacted communities, co-sponsored by Representatives James Talent and J. C. Watts, Jr. are prime examples of his successes.

Davis has developed an unique and energetic style of communication and interaction with his constituents setting up dozens of advisory task forces to consider significant questions of public policy. He hosts several weekly television and radio shows which feature audience call in and produces regular written reports to every household in the district. In addition, he maintains weekly office hours in the district and is widely sought after as a speaker at district events.

Prior to his election to the Congress he served on the Cook County Board of Commissioners having been elected in November 1990 and reelected in November 1994. Previously, he served for eleven years as a member of the Chicago City Council as Alderman of the 29th Ward.

Before seeking public office Congressman Davis had productive careers as an educator, community organizer, health planner/administrator and civil rights advocate. He has received hundreds of awards and citations for outstanding work in the areas of health, education, human relations, politics and advocacy. He has traveled extensively throughout the United States and has spent time in Africa, Europe, the Middle East, Asia and in South and Central America.

Congressman Davis is noted for his volunteer and political work. He has served as Founder/President of the Westside Association for Community Action, President of the National Association of Community Health Centers, was a member of the Harold Washington Campaign Committee and Transition Team in 1983, a cochair of the Clinton/Gore/Braun campaigns in 1992, and has been an officer and member of many other civic, professional and social organizations. Born in Parkdale, Arkansas, on September 6, 1941, Congressman Davis moved to the Westside of Chicago in 1961, after having earned a Bachelor of Arts degree from Arkansas A.M. & N. College. He subsequently earned both Masters and Doctorate degrees respectively from Chicago State University and the Union Institute in
Cincinnati, Ohio.

He is married to Vera G. Davis, has two sons, Jonathan and Stacey, is a member and Deacon of the New Galilee M.B. Church. A public servant, a true public interest elected official and politician.



JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Aug 30, 2016 09:15pm News Woman Sets Herself on Fire in Chicago Congressman's Office  Article RP 
Oct 19, 2009 12:55pm News Danny K. Davis to decide which post to seek  Article COSDem 
Aug 17, 2009 05:20pm General All eyes on Danny Davis  Article Jason 
Nov 21, 2007 04:20pm News Congressman Accuses Police Of Racial Profiling  Article RBH 
Aug 24, 2006 10:00pm News Terrorists funded congressman's trip [Rep. Danny Davis]  Article Servo 

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  03/17/2020 IL District 07 - D Primary ???
  11/06/2018 IL District 07 Won 87.62% (+75.23%)
  03/20/2018 IL District 07 - D Primary Won 73.86% (+47.72%)
  03/20/2018 IL Central Committeeman Dist. 7 Won 70.66% (+41.31%)
  11/08/2016 IL District 07 Won 84.24% (+68.48%)
  03/15/2016 IL District 07 - D Primary Won 81.19% (+62.40%)
  11/04/2014 IL - District 07 Won 85.10% (+70.19%)
  03/18/2014 IL Central Committeeman Dist. 7 Won 100.00% (+100.00%)
  11/06/2012 IL - District 07 Won 84.64% (+73.65%)
  03/20/2012 IL - District 7- D Primary Won 84.48% (+68.96%)
  11/02/2010 IL - District 07 Won 81.50% (+65.42%)
  02/02/2010 IL District 07- D Primary Won 66.77% (+53.03%)
  02/02/2010 IL Central Committeeman Dist. 7 Won 80.32% (+69.70%)
  11/04/2008 IL - District 07 Won 85.02% (+70.04%)
  02/05/2008 IL District 07- D Primary Won 91.14% (+82.27%)
  11/07/2006 IL - District 07 Won 86.70% (+73.41%)
  03/21/2006 IL District 07- D Primary Won 88.98% (+81.33%)
  03/21/2006 IL Central Committeeman Dist. 7 Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2004 IL - District 07 Won 86.13% (+72.26%)
  03/16/2004 IL - District 07 - D Primary Won 82.21% (+67.51%)
  11/05/2002 IL DIstrict 7 Won 83.21% (+67.96%)
  03/19/2002 IL Central Committeeman Dist. 7 Won 100.00% (+100.00%)
  11/07/2000 IL District 7 Won 85.93% (+71.87%)
  11/03/1998 IL District 7 Won 92.92% (+85.84%)
  03/17/1998 IL Central Committeeman Dist. 7 Won 67.43% (+41.30%)
  11/05/1996 IL District 7 Won 82.59% (+67.55%)
  03/19/1996 IL District 07 - D Primary Won 32.61% (+12.87%)
  11/08/1994 Cook County Commissioner 01 Won 100.00% (+100.00%)
  02/26/1991 Chicago Mayor- D Primary Lost 30.76% (-32.25%)
  11/06/1990 Cook County Board - City of Chicago Won 6.81% (-0.06%)
  03/20/1990 Cook County Treasurer - D Primary Lost 41.98% (-16.03%)
  03/18/1986 IL District 07 - D Primary Lost 40.44% (-19.11%)
  03/20/1984 IL District 7- D Primary Lost 38.73% (-9.76%)
  04/02/1979 Chicago Ward 29 - Runoff Won 53.76% (+7.52%)
ENDORSEMENTS
Chicago Mayor - Runoff - Apr 02, 2019 D Toni Preckwinkle
Chicago Mayor - Feb 26, 2019 D Willie L. Wilson
IL Attorney General - D Primary - Mar 20, 2018 D Kwame Raoul
IL Governor - D Primary - Mar 20, 2018 D Chris Kennedy
DNC Party Chair - Feb 25, 2017 D Keith M. Ellison
IL US Senate - D Primary - Mar 15, 2016 D Andrea Zopp
IL District 08 - D Primary - Mar 15, 2016 D Raja Krishnamoorthi
Chicago Mayor - Runoff - Apr 07, 2015 D Jesus G. "Chuy" Garcia
Chicago Mayor - Feb 24, 2015 D Willie L. Wilson
IL District 2 - Special D Primary - Feb 26, 2013 D Robin Kelly
IL State House 010 - Nov 06, 2012 D Lance Tyson
IL District 08 - D Primary - Mar 20, 2012 D Raja Krishnamoorthi
IL District 10 - D Primary - Mar 20, 2012 D Ilya Sheyman
IL State Senate 05 - D Primary - Mar 20, 2012 D Annazette Collins
IL - District 11 - D Primary - Mar 20, 2012 D Juan R. Thomas
IL State House 026- D Primary - Mar 20, 2012 D Kenny Johnson
Chicago Mayor - Feb 22, 2011 D Carol Moseley Braun
IL Lt. Governor - D Replacement Nominee - Mar 27, 2010 D Arthur L. Turner
IL US Senate - D Primary - Feb 02, 2010 D Cheryle Jackson
Cook County Board President - D Primary - Feb 02, 2010 D Dorothy Brown
Cook County State's Attorney - D Primary - Feb 05, 2008 D Howard B. Brookins, Jr.
Cook County Recorder of Deeds- D Primary - Feb 05, 2008 D Ed H. Smith
US President - D Primaries - Jun 03, 2008 D Barack Obama
MN District 05 - DFL Primary - Sep 12, 2006 D Keith M. Ellison
IL Treasurer- D Primary - Mar 21, 2006 D Alexander "Alexi" Giannoulias
IL US Senate - D Primary - Mar 16, 2004 D Barack Obama
IL US President - D Primary - Mar 16, 2004 D Carol Moseley Braun
US President - D Primaries - Jun 09, 2004 D Carol Moseley Braun
Chicago Mayor - Apr 04, 1989 D Timothy Evans
Chicago Mayor - Appointment - Dec 02, 1987 D Timothy Evans
FEC COMMITTEES
C00172619 DAVIS FOR CONGRESS/FRIENDS OF DAVIS $ 198011.97