Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A collaborative political resource." 
Email: Password:

  Cochrane, John
CANDIDATE DETAILS
AffiliationIndependent Republican  
 
NameJohn Cochrane
Address
, New York , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born August 27, 1813
Died February 07, 1898 (84 years)
ContributorNothing wrong, just gone
Last ModifiedChronicler
Dec 24, 2008 07:43pm
Tags
InfoCOCHRANE, John, a Representative from New York; born in Palatine, N.Y., August 27, 1813; pursued preparatory studies, attended Union College, Schenectady, N.Y., and was graduated from Hamilton College, Clinton, N.Y., in 1831; studied law; was admitted to the bar in 1834 and practiced in Palatine, Oswego, and Schenectady, N.Y.; moved to New York City in 1846; surveyor of the port of New York 1853-1857; elected as a Democrat to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); chairman, Committee on Commerce (Thirty-fifth Congress); unsuccessful candidate in 1860 for reelection to the Thirty-seventh Congress; delegate to the Democratic National Conventions at Charleston and Baltimore in 1860; entered the Union Army as colonel of the Sixty-fifth New York Infantry June 11, 1861; became brigadier general July 17, 1862, and served until his resignation on February 25, 1863, on account of physical disability; chairman of the Independent Republican National Convention in Cleveland, Ohio, in 1864, which nominated him for Vice President on the ticket with Frémont for President but withdrew, with General Frémont, before the election; attorney general of New York 1863-1865; collector of internal revenue for the sixth district of New York in 1869; declined the position of United States Minister to Uruguay and Paraguay tendered by President Grant in 1869; delegate to the Liberal Republican National Convention at Cincinnati in 1872; member of the board of aldermen and served as president in 1872 and again a member in 1883; appointed police justice of New York May 22, 1889, but resigned after serving a few weeks; died in New York City February 7, 1898; interment in Rural Cemetery, Albany, N.Y.

[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/04/1884 New York City Aldermanic President Lost 33.29% (-5.60%)
  11/08/1864 US Vice President Lost 0.00% (-90.99%)
  11/03/1863 NY Attorney General Won 52.43% (+4.86%)
  11/06/1860 NY District 06 Lost 34.16% (-0.95%)
  02/01/1860 US House Speaker Lost 0.08% (-8.88%)
  11/02/1858 NY District 6 Won 57.06% (+14.13%)
  11/04/1856 NY District 6 Won 49.61% (+23.32%)
  11/05/1850 NY District 6 Lost 43.95% (-10.67%)
ENDORSEMENTS