Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A collaborative political resource." 
Email: Password:

  Lungren, Dan
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
<-  2011-01-01  
 
NameDan Lungren
Address
Gold River, California , United States
EmailNone
Website [Link]
Born September 22, 1946
Died Still Living (67 years)
ContributorBarack O-blame-a
Last ModifiedPaul
Aug 23, 2013 09:09pm
Tags Pro- gun - Pro-Capital Punishment - Pro-Life - Married - Catholic -
InfoRepresentative from California; born in Long Beach, Los Angeles County, Calif., September 22, 1946; attended St. Barnabas School, Long Beach, 1960; graduated from St. Anthony High School, Long Beach, 1964; A.B., Notre Dame University, South Bend, Ind., 1968; attended University of Southern California Law Center, Los Angeles, 1968-1969; J.D., Georgetown University Law Center, Washington, D.C., 1971; served on staffs of United States Senators George Murphy, California and Bill Brock, Tennessee; admitted to the California bar in 1972 and commenced practice in Long Beach, 1973; delegate, California State Republican conventions, 1974-1979; cochairman, National Congressional Council, 1977-1978; elected as a Republican to the Ninety-sixth and to the four succeeding Congresses (January 3, 1979-January 3, 1989); was not a candidate for renomination in 1988 to the One Hundred First Congress; elected California State attorney general in 1990 for the four-year term beginning in January 1991 and reelected in 1994; unsuccessful candidate for governor in 1998.

LIFELONG REPUBLICAN
Conservative Republicanism had always been a part of Dan Lungren's life. His father was Richard Nixon's personal physician during political campaigns from 1951 to 1968, and by age 6, Dan was joining his parents handing out campaign literature for Rep. Craig Hosmer, whose district he would later represent. Dan Lungren attended and graduated with honors in English from Notre Dame University in 1968. Shortly thereafter, he returned to California to chair "Youth for Nixon" and then went on to Georgetown University to earn his degree in law.

Dan Lungren first sought elective office in 1976, unsuccessfully running for California's 34th Congressional District. Two years later, at age 32, he was swept into office, one of California's "Prop 13 babies." He immediately began making a name for himself on immigration and crime issues -- a legacy that continues to this day.

EFFECTIVE CONGRESSMAN
Elected to Congress that same year was Newt Gingrich, Dan Lungren and several other GOP Members joined together to form the Conservative Opportunity Society, and in the process redefined conservatism, challenged the welfare state and laid the foundation for the 1994 Contract With America.

Dan Lungren quickly earned a reputation in Congress as a Member who could get things done, even though at the time, the GOP was in the minority. For example, Dan picked up Reagan's long-languishing comprehensive crime bill and almost single-handedly navigated it through the House to passage.

Unmistakably and unshakably conservative, nonetheless, Lungren cultivated allies from both sides of the aisle to move the conservative agenda forward. As liberal Democrat Howard Berman noted, "Lungren was the chief implementer of the Republican strategy that ran over the Democratic leadership in the House, and got a [punitive] bill far more to the Republicans' liking. He is effective, articulate, prepared and stubbornly hard-nosed conservative."

STATEWIDE OFFICE HOLDER
Dan served in the U.S. Congress from 1979 until 1989, when he left Congress and returned to California when then-Governor George Duekmejian appointed him to serve out the State treasurer's term of the late Jesse Unruh. Democrats, however, spared no effort to block his confirmation. According to the San Francisco Chronicle, the Democrats "praised Lungren's integrity, but said they were unwilling to vote for a Republican whose congressional voting record was so conservative."

California voters disagreed, and the following year elected Dan Lungren Attorney General of California, a position he held for eight years. During his service as California's Attorney General (1990-1998), Dan supported, and later defended in court, California's landmark Three-Strikes-and-You're-Out law. His sponsorship of legislation against sexual predators culminated in the state's Megan's Law, giving Californians the right to know if their children are at risk of predators in their own neighborhoods.

Lungren's national leadership on habeas corpus reform contributed to passage of the federal Anti-Terrorism and Effective Death Penalty Act, ending the long, technical delays in application of the death penalty. From 1993 to 1998, crime plunged 30 percent to historic lows in California, in large part due to the tough-on-crime policies of Dan Lungren. Following an unsuccessful run for Governor against Gray Davis in 1998, Dan Lungren returned to private practice. Dan and his wife, Bobbi, have three adult children: Jeff, Kelly and Kathleen.



JOB APPROVAL POLLS
FAVORABILITY POLLS
DateFirmFavorableUnfavorableDon't Know
10/25/2012-10/26/2012 Public Policy Polling (D) 43.00% ( 0.0) 46.00% ( 0.0) 11.00% ( 0.0)

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Jul 31, 2010 11:00am News California Republican [Lungren] pulled over for speeding while giving radio interview  Article The Sunset Provision 
May 05, 2005 02:00pm Oops No oil for war  Article -- 

DISCUSSION
[View All
7
Previous Messages]
Importance? 6.50000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/06/2012 CA - District 07 Lost 48.32% (-3.36%)
  06/05/2012 CA - District 07 - Open Primary Won 52.73% (+11.74%)
  11/02/2010 CA - District 03 Won 50.08% (+6.89%)
  06/08/2010 CA District 03 - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/19/2008 US House Minority Leader Lost 0.00% (-100.00%)
  11/04/2008 CA - District 03 Won 49.49% (+5.56%)
  06/03/2008 CA District 03 - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/17/2006 US House Republican Conference Chair Lost 9.43% (-31.56%)
  11/07/2006 CA - District 03 Won 59.48% (+21.65%)
  06/06/2006 CA District 03 - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2004 CA - District 03 Won 61.91% (+27.07%)
  03/02/2004 CA - District 03 - R Primary Won 38.91% (+3.13%)
  11/03/1998 CA Governor Lost 38.38% (-19.59%)
  06/07/1998 CA Governor - Open Primary Won 33.75% (+0.00%)
  11/08/1994 CA Attorney General Won 53.95% (+14.51%)
  06/07/1994 CA Attorney General - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/06/1990 CA Attorney General Won 46.77% (+0.40%)
  06/05/1990 CA Attorney General - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/1986 CA District 42 Won 72.84% (+48.14%)
  11/06/1984 CA District 42 Won 72.98% (+48.34%)
  11/02/1982 CA District 42 Won 68.99% (+40.64%)
  06/08/1982 CA District 42 - R Primary Won 81.35% (+62.69%)
  11/04/1980 CA District 34 Won 71.82% (+47.70%)
  11/07/1978 CA District 34 Won 53.72% (+10.05%)
  06/06/1978 CA District 34 - R Primary Won 68.42% (+36.85%)
  11/02/1976 CA District 34 Lost 49.27% (-1.43%)
  06/08/1976 CA District 34 - R Primary Won 48.94% (+12.39%)
ENDORSEMENTS
CA - District 30 - Nov 06, 2012 D Howard L. Berman
CA Governor - R Primary - Jun 08, 2010 R Meg Whitman
CA District 04 - R Primary - Jun 03, 2008 R Doug Ose
CA US President - R Primary - Feb 05, 2008 R John McCain
CA State Assembly 04 - R Primary - Jun 06, 2006 R Edward M. "Ted" Gaines
CA District 50 - Special Election - Apr 11, 2006 R Brian Bilbray
CA Proposition 187 - Illegal Aliens. Ineligibility for Public Services. Verification and Reporting. - Nov 08, 1994 YES Yes
CA District 42 - R Primary - Jun 07, 1988 R Harriett Wieder
FEC COMMITTEES
C00390955 Lungren for Congress $ 58978.39