Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

"A historical political resource." 
Email: Password:

  Patterson, Jerry
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
<-  2011-01-21  
 
NameJerry Patterson
AddressP.O. Box 40218
Austin, Texas 78704, United States
EmailNone
Website [Link]
Born November 15, 1946
Died Still Living (68 years)
ContributorJR725
Last Modifed00
May 22, 2012 02:09pm
Tags Conservative - Anti Embryonic Stem Cell Research - Anti Environment - Anti Marijuana Legalization - Anti-Affirmative Action - Anti-Civil Unions - Anti-Gay Marriage - Anti-Labor - Pro Alaska/Offshore Oil Drilling - Pro Free Trade - Pro School Vouchers - Pro Sugar Subsidies - Pro- gun - Pro-Bush Tax Cuts - Pro-Capital Punishment - Pro-Life - Pro-Missile Defense - Pro-Smaller Government - Pro-Social Security Privatization - Pro-Tort Reform - Married - U.S. Marine Corps - College Republicans -
InfoOn November 5, 2002 Jerry Patterson was elected to become the 27th Commissioner of the General Land Office. He was sworn-in on January 3, 2003 and has already pledged to seek re-election to the office in 2006.

Born in Houston, Texas on November 15, 1946 Jerry Patterson has devoted his life to public service. He served his country as a U.S. Marine for over twenty years and served as state Senator for six. Recently, he has also served as state relations director for the American Red Cross.

As State Senator from District 11, Patterson's major legislative successes included passage of the historic concealed handgun law, a constitutional amendment allowing home equity lending, the state coastal management plan and the creation of the Texas State Veterans Home Program. He earned a reputation as a no-nonsense but determined voice for individual freedom and constitutionality. He also worked diligently to honor his fellow veterans.

Patterson graduated Texas A&M, Class of 1969 and received his commission in the United States Marine Corps. In 1972 he volunteered for duty in Vietnam and served there until the "cease-fire". He was later designated as a Naval Flight Officer at Pensacola, Florida and served in Marine fighter squadrons until his retirement from the Marine Corps Reserve as a Lieutenant Colonel in 1993.

Jerry and his wife Jennifer reside in Austin. His daughter Emily currently attends South Texas College of Law and lives in Houston. His son Travis is a graduate of Texas A&M, where he was commissioned a Lieutenant in the U.S. Marines. He now serves on active duty as a U.S. Marine attack helicopter pilot.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  03/04/2014 TX Lt. Governor - R Primary Lost 12.47% (-28.96%)
  11/02/2010 TX Land Commissioner Won 61.67% (+26.38%)
  03/02/2010 TX Land Commissioner - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/07/2006 TX Land Commissioner Won 55.08% (+14.13%)
  03/07/2006 TX Land Commissioner - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/2002 TX Land Commissioner Won 53.16% (+11.68%)
  03/12/2002 TX Land Commissioner - R Primary Won 56.51% (+13.03%)
  03/10/1998 TX Land Commissioner - R Primary Lost 41.72% (-9.48%)
  11/08/1994 TX State Senate 11 Won 55.61% (+11.21%)
  11/03/1992 TX State Senate 11 Won 49.21% (+2.98%)
  11/06/1984 TX District 25 Lost 35.96% (-28.09%)
ENDORSEMENTS
Dallas Mayor - May 12, 2007 R Gary Griffith
TX - District 10 - R Primary Run-off - Apr 13, 2004 R Michael McCaul
Houston Mayor - Runoff - Dec 06, 2003 R Orlando Sanchez