Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Redford, Alison
AffiliationProgressive Conservative  
NameAlison Redford
Calgary, Alberta , Canada
Born March 07, 1965
Died Still Living (50 years)
Last ModifedAndy
Mar 27, 2012 03:17am
InfoHon. Alison Redford was named Minister of Justice and Attorney General by Premier Stelmach on March 13, 2008, after being elected MLA for the constituency of Calgary-Elbow on March 3, 2008.

Ms. Redford, a human rights lawyer, graduated from the College of Law at the University of Saskatchewan in 1988. She went on to serve as Senior Policy Advisor to the Secretary of State for External Affairs and in the Office of the Prime Minister from 1988 to 1990.

Throughout the 1990’s Alison worked as a technical advisor on constitutional and legal reform issues in various parts of Africa for the European Union, the Commonwealth Secretariat, the Canadian Government and the Government of Australia. Ms. Redford’s work in Africa focused on human rights litigation, developing education programs and policy reform with respect to gender issues.

Ms. Redford served as Senior Policy Advisor to the Right Honorable Joe Clark and organized a series on National foreign policy consultations facilitating public input on the Government of Canada’s White Papers on Foreign Affairs and Defence. In Canadian Parliament, Ms. Redford was also the Principle Legislative Advisor to the Secretary of State for External Affairs.

One of Ms. Redford’s most notable appointments was by the Secretary General of the United Nations as one of four International Election Commissioners to administer Afghanistan’s first parliamentary elections held in September 2005. She also served as an advisor to the Privy Council Office on Canada’s future involvement in Afghanistan subsequent to the elections. Her work has included assignments in Bosnia and Herzegovina, Serbia, Namibia, Uganda, Zimbabwe, Mozambique and the Philippines. Before her most current post, Ms. Redford managed a judicial training and legal reform project for the Ministry of Justice and the Supreme People’s Court in Vietnam.

Ms. Redford is an active member of many community boards in her hometown of Calgary. She’s been involved with Lycee Louis Pasteur Society, the Heritage Park Foundation and the Calgary Winter Club. She previously served on the Board of the Lakeview Community Association and the Alberta Human Rights Education Advisory Board.

Ms. Redford was born and raised in Calgary, where she currently lives with her husband and daughter.

DateFirmApproveDisapproveDon't Know
05/31/2013-06/04/2013 Angus Reid 29.00% ( 0.0) 65.00% ( 0.0) 7.00% ( 0.0)

Title Purchase Contributor

Start Date End Date Type Title Contributor

Date Category Headline Article Contributor
Mar 19, 2014 03:00pm News Alison Redford resigns as Alberta premier  Article IndyGeorgia 

Enter your Name:

A moderator will have to approve your message before it will appear.
Simple bad-talking or insulting messages will likely be deleted.
If you are trying to write to a candidate that appears on the site, they likely do not read this and will not answer.
This site is an English language site and non-English messages will be deleted.

Enter This Code
Importance? 0.00000 Average


  04/23/2012 AB Legislative Assembly - Calgary-Elbow Won 58.05% (+29.98%)
  04/23/2012 AB Premier Won 70.11% (+50.57%)
  10/01/2011 AB Premier Won 100.00% (+100.00%)
  10/01/2011 AB PC Party Leader Won 41.90% (+1.82%)
  09/17/2011 AB PC Party Leader Won 18.75% (+0.00%)
  03/03/2008 AB Legislative Assembly - Calgary-Elbow Won 42.08% (+2.88%)