Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A collaborative political resource." 
Email: Password:

  Inslee, Jay
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
<-  2011-01-02  
 
NameJay Inslee
Address
Bainbridge Island, Washington , United States
Emailjayinslee@hotmail.com
Website [Link]
Born February 09, 1951
Died Still Living (63 years)
ContributorRalphie
Last ModifiedRBH
Feb 21, 2014 09:31pm
Tags Liberal - Pro-Choice - Pro-Gay Marriage - Married - Christian -
InfoJay Inslee has led a life of personal integrity and public service. Jay has not only embraced the challenges of raising a family, but has worked tirelessly to serve his community with innovative and effective approaches to our public challenges and opportunities.

Jay was born on February 9, 1951 in Seattle. He graduated from Ingraham High School, went on to earn a Bachelor of Arts degree in Economics from the University of Washington, and eventually graduated Magna Cum Laude from the Willamette University School of Law in 1976. He has used his legal expertise not only to succeed in private practice but also to serve the local community in a variety of ways from serving as the chair of school board campaigns to serving as a member of New Valley Osteopathic Hospital Board of Directors. He was a prosecuting attorney at Peters, Fowler and Inslee in Selah, WA from 1976 to 1992, and an attorney at Gordon, Thomas, Honeywell, Malanca, Peterson and Daheim from 1995 to 1996.

Jay met his wife, Trudi, in high school, and they are celebrating their 30th wedding anniversary this year. The Inslees have three children: Jack, age 25, who is a carpenter; Connor, age 23, who is a student at Seattle Community College; and Joe, age 16, a high school soccer and lacrosse player. The Inslees enjoy outdoor activities, and some of Jay's favorites include kayaking and playing basketball.

Between 1988 and 1992, Jay served two terms as representative for the 14th Legislative District in the Washington State House of Representatives. He worked to focus the state government's activities on the interests of the people as Vice-Chair of the House Appropriations Committee, and as a member of the Housing Committee, the Judiciary Committee, and the Financial Institutions and Insurance Committee.

Seeing the opportunity to continue his record of advancing issues important to Washingtonians, Jay took on the job of representing the state's 4th Congressional District in the United State House of Representatives in 1992. During his tenure, he sat on the Committee on Agriculture and the Committee on Science, Space, and Technology. Recognizing the importance of healthy waterways to our state's future, Jay was the chief architect behind the Yakima River Enhancement Bill. He also realized the potential for Washington's businesses overseas, and successfully fought to open the Japanese market to Washington apple farmers.

In 1995, Jay and his family returned home to the Puget Sound area, and moved onto Bainbridge Island. Again pursuing his desire to serve his neighbors, Jay successfully won a seat to represent this state's 1st Congressional District in the U.S. Congress. Jay serves on the Committee on Resources and the Committee on Banking and Financial Services.

Jay's track record during the last term in Congress reflects an unparalleled commitment to financial privacy, homeland security, environmental issues, public education, and technological innovation.

The debate about financial privacy in the Banking Committee began with Jay. He wrote legislation to prevent banks from selling our personal financial information to telemarketers, and also passed legislation requiring federal agencies to report to Congress on how they track the personal information of those who visit government web sites.

Jay is a national leader in protecting our clean air and water. His record has not gone unappreciated--the League of Conservation Voters has twice recognized him as an "Environmental Champion" and the Sierra Club has given him a "100 percent" environmental rating.

Jay is recognized as a tireless supporter of Microsoft and the worldwide protection of intellectual property. His leadership was critical to the passage of legislation to make electronic signatures legal, by adding consumer protections to the original legislation, and by working to educate other legislators about current issues in the technology industry.

Jay continues to advocate for his neighbors and constituents, and to work against special interests in our nation's capitol.



JOB APPROVAL POLLS
DateFirmApproveDisapproveDon't Know
01/02/2014-01/05/2014 Elway 45.00% ( 0.0) 50.00% ( 0.0) 5.00% ( 0.0)
FAVORABILITY POLLS
DateFirmFavorableUnfavorableDon't Know
10/17/2012-10/20/2012 Strategies 360 42.00% ( 0.0) 33.00% ( 0.0) 25.00% ( 0.0)
10/01/2012-10/16/2012 Washington Poll (University of Washington) 42.60% ( 0.0) 30.80% ( 0.0) 20.10% ( 0.0)
05/24/2011-05/25/2011 Survey USA 56.00% ( 0.0) 32.00% ( 0.0) 2.00% ( 0.0)

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Mar 10, 2012 12:00pm Announcement Jay Inslee, Washington Congressman, Resigning To Focus On Gubernatorial Campaign  Article TX DEM 
Jul 29, 2006 10:00pm Blog Entry Inslee Speaks  Article Ralphie 
Feb 07, 2006 10:45pm News Congressman [Inslee] calls for probe of BLM funding cut on OSU study  Article WesternDem 
Oct 05, 2004 12:00am Op-Ed by Candidate [Rep. Inslee:] Bush no friend of the environment  Article Ralphie 

DISCUSSION
[View All
9
Previous Messages]
Importance? 8.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/06/2012 WA Governor Won 51.54% (+3.08%)
  08/07/2012 WA Governor - Open Primary Won 47.13% (+4.23%)
  11/02/2010 WA District 1 Won 57.67% (+15.33%)
  08/17/2010 WA District 1 - Open Primary Won 55.85% (+28.44%)
  11/04/2008 WA - District 01 Won 67.76% (+35.52%)
  08/19/2008 WA District 1 - All Party Primary Won 66.44% (+32.88%)
  11/07/2006 WA - District 01 Won 67.72% (+35.43%)
  09/19/2006 WA District 1 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2004 WA - District 01 Won 62.21% (+26.05%)
  09/14/2004 WA District 01 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/2002 WA District 1 Won 55.64% (+14.33%)
  09/17/2002 WA District 1 - Blanket Primary Won 56.28% (+19.71%)
  11/07/2000 WA District 1 Won 54.55% (+11.90%)
  11/03/1998 WA District 1 Won 49.77% (+5.66%)
  09/15/1998 WA District 1 - Blanket Primary Won 43.73% (-5.85%)
  09/17/1996 WA Governor - All Party Primary Lost 9.75% (-13.91%)
  11/08/1994 WA District 4 Lost 46.66% (-6.68%)
  09/20/1994 WA District 4 - Blanket Primary Won 41.22% (+0.00%)
  11/03/1992 WA District 4 Won 50.84% (+1.68%)
  09/15/1992 WA District 4 - Blanket Primary Won 22.61% (+0.00%)
  11/06/1990 WA State House District 14 Seat 2 Won 61.82% (+23.64%)
  11/08/1988 WA State House District 14 Seat 2 Won 51.64% (+3.28%)
  09/20/1988 WA State House District 14 Seat 2 - Blanket Primary Won 40.11% (+0.00%)
ENDORSEMENTS
WA Democratic Party Chair - Convention - Jan 31, 2014 D Dana Laurent
WA Initiative 502 - Concerning Marijuana - Nov 06, 2012 NO No
WA Initiative 1183 - Liquor Privatization - Nov 08, 2011 NO No
CA State Assembly 21 - D Primary - Jun 08, 2010 D Josh Becker
WA US President - D Primary - Feb 19, 2008 D Hillary Rodham Clinton
Metropolitan King County Council District 1 - Nov 08, 2005 D Carolyn Edmonds
Port of Seattle Commissioner - Pos. 1 - Nov 08, 2005 D Lawrence T. Molloy
Snohomish County Council Pos. 5 - D Primary - Sep 20, 2005 D Dave Somers
WA Supreme Court - Pos. 1 - Nov 02, 2004 D Mary Kay Becker
WA - District 08 - D Primary - Sep 14, 2004 D Alex Alben
FEC COMMITTEES
C00337436 Inslee for Congress $ 3517.32