Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A collaborative political resource." 
Email: Password:

  Lindley, James J.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic   
NameJames J. Lindley
Address
Monticello, Missouri , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born January 01, 1822
Died April 18, 1891 (69 years)
ContributorRBH
Last ModifiedRBH
Apr 09, 2014 10:32pm
Tags
InfoLINDLEY, James Johnson, a Representative from Missouri; born in Mansfield, Richland County, Ohio, January 1, 1822; moved with his parents to Cynthiana, Ky., in 1836; attended Woodville College, Ohio; moved to St. Louis, Mo., in 1843; studied law; was admitted to the bar in 1846 and commenced practice in Monticello, Mo.; elected circuit attorney in 1848 and 1852; elected as a Whig to the Thirty-third Congress and reelected as an Opposition Party candidate to the Thirty-fourth Congress (March 4, 1853-March 3, 1857); was not a candidate for reelection in 1856; moved to Davenport, Iowa, in 1858 and continued the practice of law; commissioned to investigate the condition of Iowa troops serving in the Civil War; after the war practiced his profession in Chicago until 1868, when he moved to St. Louis, Mo.; judge of the circuit court of the eighth judicial district of Missouri 1871-1883; moved to Kansas City, Mo.; retired from business activities; died at the home of a son in Nevada, Mo., April 18, 1891; interment in Elmwood Cemetery, Kansas City, Mo.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/03/1868 MO District 2 Lost 41.85% (-16.30%)
  08/04/1856 MO District 3 Lost 44.66% (-10.68%)
  02/02/1856 US House Speaker Lost 0.13% (-13.28%)
  08/07/1854 MO District 3 Won 52.46% (+4.92%)
  08/01/1853 MO District 3 Won 50.57% (+1.14%)
ENDORSEMENTS
US House Speaker - Dec 05, 1853 W John G. Miller