Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A collaborative political resource." 
Email: Password:

  Albanese, Anthony
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
 
NameAnthony Albanese
Address
, New South Wales , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born March 02, 1963
Died Still Living (51 years)
ContributorGaear Grimsrud
Last ModifiedGaear Grimsrud
May 27, 2007 01:26am
Tags
InfoParliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Grayndler, New South Wales, 1996, 1998, 2001 and 2004.
Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 29.5.96 to 31.8.98; Communications, Transport and Microeconomic Reform from 29.5.96 to 17.11.97; Financial Institutions and Public Administration from 29.5.96 to 31.8.98; Economics, Finance and Public Administration from 8.12.98 to 31.8.04; Ageing from 20.3.02 to 31.8.04.
Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to the 43rd CPA Conference, Mauritius, and bilateral visit to South Africa, September 1997.
Parliamentary Party Positions
Deputy Manager of Opposition Business in the House from 26.10.04 to 10.12.06

Manager of Opposition Business in the House from 10.12.06.

Member, Opposition Shadow Ministry from 20.10.98.

Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Family and Community Services from 20.10.98 to 25.11.01.

Shadow Minister for Ageing and Seniors from 25.11.01 to 23.08.02.

Shadow Minister for Employment Services and Training from 23.08.02 to 9.10.04.

Shadow Minister for Environment and Heritage from 28.1.04 to 10.12.06 ; and Water from 24.6.05.

Current position:Shadow Minister for Water and Infrastructure; Manager of Opposition Business in the House.
Party Positions

ALP Assistant General Secretary (NSW) 1989-95.

Delegate, ALP State Conference (NSW) 1983-99.

President, NSW Young Labor 1985-87.

Delegate, ALP National Conference 1986, 1990, 1991, 1994, 1998.

Member, National Organisational Review Committee 1990-94.

Secretary, Warren Branch 1991-99.

President, Grayndler Federal Electorate Council 1992-96.
Personal

Born 2.3.1963, Sydney, NSW.
Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc (Syd).

Bank officer 1980-81.

Research officer to the Minister for Local Government and Administrative Services, the Hon. T. Uren, MP 1985-89.

Party official 1989-95 (see Party Positions above).

Senior Policy Adviser to the Premier (NSW), the Hon. RJ Carr 1995-96.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Jan 25, 2012 09:00am General Australian politician steals speech from "The American President"   Article Monsieur 

DISCUSSION
[View All
3
Previous Messages]
Importance? 8.00000 Average

FAMILY
Wife Carmel Tebbutt 00, 0000-

INFORMATION LINKS
RACES
  10/12/2013 ALP Parliamentary Leader Lost 48.00% (-4.00%)
  09/07/2013 NSW MP - Grayndler - 2PP Vote Won 70.55% (+41.09%)
  06/27/2013 AUS Deputy Prime Minister Won 100.00% (+100.00%)
  06/26/2013 ALP Parliamentary Deputy Leader Won 59.80% (+22.55%)
  08/21/2010 NSW MP - Grayndler - 2PP Vote Won 54.21% (+8.43%)
  02/11/2008 AUS Leader of the House Won 100.00% (+100.00%)
  12/02/2007 AUS Minister for Transport and Regional Development, Infrastructure, and Local Government Won 100.00% (+100.00%)
  11/24/2007 NSW MP - Grayndler - 2PP Vote Won 74.90% (+49.81%)
  12/09/2006 AUS Manager of Opposition Business Won 100.00% (+100.00%)
  10/09/2004 NSW MP - Grayndler - 2PP Vote Won 72.60% (+45.19%)
  10/09/2004 NSW MP - Grayndler - Primary Count Won 51.16% (+26.83%)
  11/10/2001 NSW MP - Grayndler - Primary Count Won 49.15% (+26.22%)
  11/10/2001 NSW MP - Grayndler - 2PP Vote Won 71.29% (+42.59%)
  10/03/1998 NSW MP - Grayndler - Primary Count Won 55.67% (+34.94%)
  10/03/1998 NSW MP - Grayndler - 2PP Vote Won 72.32% (+44.65%)
  03/02/1996 NSW MP - Grayndler - Primary Count Won 50.48% (+26.89%)
ENDORSEMENTS
ALP Parliamentary Leader - Jun 26, 2013 ALP Kevin Rudd
ALP Parliamentary Leader - Feb 26, 2012 ALP Kevin Rudd