Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Young, Stephen M.
NameStephen M. Young
Cleveland, Ohio , United States
Born May 04, 1889
Died December 01, 1984 (95 years)
ContributorUser 13
Last ModifedRBH
Jun 27, 2015 11:16pm
InfoRepresentative and a Senator from Ohio; born on a farm near Norwalk, Huron County, Ohio, May 4, 1889; attended the public schools and Kenyon and Adelbert Colleges; graduated from the law department of Western Reserve University, Cleveland, Ohio, in 1911; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Norwalk, Ohio; member, State house of representatives 1913-1917; assistant prosecuting attorney of Cuyahoga County 1917-1918; served as a private in Company F, Third Ohio Infantry, on the Mexican border in 1916, and during the First World War served in the Field Artillery; chief assistant prosecuting attorney of Cuyahoga County 1919-1920; unsuccessful candidate for attorney general in 1922; unsuccessful Democratic candidate for the gubernatorial nomination in 1930; member of the Ohio Commission on Unemployment Insurance 1931-1932; elected as a Democrat to the Seventy-third and Seventy-fourth Congresses (March 4, 1933-January 3, 1937); was not a candidate for renomination in 1936, but was an unsuccessful candidate for the gubernatorial nomination; special counsel to the attorney general of Ohio 1937-1939; elected to the Seventy-seventh Congress (January 3, 1941-January 3, 1943); unsuccessful candidate for reelection in 1942 to the Seventy-eighth Congress; during the Second World War was commissioned a major in the United States Army in 1943, served in North Africa and Italy, and was discharged as a lieutenant colonel in 1946; resumed the practice of law in Cleveland, Ohio, and Washington, D.C.; elected to the Eighty-first Congress (January 3, 1949-January 3, 1951); unsuccessful candidate for reelection in 1950 to the Eighty-second Congress; in 1956 was defeated for attorney general of Ohio; elected as a Democrat to the United States Senate in 1958; reelected in 1964, and served from January 3, 1959, to January 3, 1971; was not a candidate for reelection in 1970; was a resident of Washington, D.C.; died in Washington, D.C., December 1, 1984; interment in Norwalk Cemetery, Norwalk, Ohio.


Title Purchase Contributor

Start Date End Date Type Title Contributor

Date Category Headline Article Contributor

Enter your Name:

A moderator will have to approve your message before it will appear.
Simple bad-talking or insulting messages will likely be deleted.
If you are trying to write to a candidate that appears on the site, they likely do not read this and will not answer.
This site is an English language site and non-English messages will be deleted.

Enter This Code
Importance? 0.00000 Average


  06/11/1968 US President - D Primaries Lost 7.30% (-31.43%)
  11/03/1964 OH US Senate Won 50.22% (+0.44%)
  05/05/1964 OH US Senate - D Primary Won 66.51% (+40.07%)
  11/04/1958 OH US Senate Seat 1 Won 52.46% (+4.92%)
  11/06/1956 OH Attorney General Lost 47.56% (-4.88%)
  05/08/1956 OH Attorney General- D Primary Won 51.62% (+31.43%)
  11/07/1950 OH - At Large Lost 46.09% (-7.81%)
  11/02/1948 OH - At Large Won 52.03% (+4.06%)
  11/03/1942 OH - At Large Lost 43.14% (-13.72%)
  11/05/1940 OH - At Large Won 25.70% (+0.00%)
  11/08/1938 OH - At Large Lost 23.26% (-3.73%)
  11/06/1934 OH - At Large Won 26.81% (+0.00%)
  11/08/1932 OH - At Large Won 25.69% (+0.00%)
  11/07/1916 OH - District 22 Lost 44.65% (-10.70%)
OH US President - D Primary - May 02, 1972 D Edmund S. Muskie
Supreme Court - Associate Justice - May 17, 1970 R Harry Blackmun
Supreme Court - Associate Justice - Apr 08, 1970 NPA Reject
US Ambassador to Greece - Dec 20, 1969 NPA Reject
Supreme Court - Associate Justice - Nov 21, 1969 NPA Reject
Supreme Court - Chief Justice - Jun 23, 1969 NPA Reject
Supreme Court - Associate Justice - Aug 30, 1967 D Thurgood Marshall