Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

"A historical political resource." 
Email: Password:

  Murdock, Victor
CANDIDATE DETAILS
AffiliationProgressive  
 
NameVictor Murdock
Address
Wichita, Kansas , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born March 18, 1871
Died July 08, 1945 (74 years)
ContributorThomas Walker
Last ModifedRBH
Dec 27, 2014 01:01pm
Tags
InfoThe son of famous Kansas publisher Marshall Murdock, Vic Murdock achieved prominence on his father's Wichita Eagle at a young age. After making a name for himself as a reporter in Chicago, he returned to the Eagle as managing editor at age 23.

In 1903, Murdock was elected to the U.S. Congress. In 1914, he resigned his seat in the house and ran for the senate on Teddy Roosevelt's "Bull Moose" ticket.

His defeat marked the virtual end of his political career, although he was appointed by President Woodrow Wilson to the trade commission and served several years in Washington.

After leaving office, Murdock returned to Wichita, where he served as editor-in-chief of the Eagle until his death on July 8, 1945, at age 74.

Said Fred Brinkerhoff: "Murdock in his youth was a dashing, dynamic individual. He might easily have remained in the political wars throughout his life. But he was content to have his political career compressed into a decade and a half and return to journalism."



MURDOCK, Victor, a Representative from Kansas; born in Burlingame, Osage County, Kans. March 18, 1871; moved with his parents to Wichita in 1872; attended the common schools and Lewis Academy at Wichita; served as a reporter on the Wichita Eagle; moved to Chicago in 1891 and was employed as a newspaper reporter on the Chicago Inter-Ocean; returned to Wichita; managing editor of the Daily Eagle 1894-1903; clerk of the central division, southern department, Kansas Appellate Court 1895-1897; elected as a Republican to the Fifty-eighth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Chester I. Long; reelected to the Fifty-ninth and to the four succeeding Congresses and served from May 26, 1903, to March 3, 1915; was not a candidate for renomination in 1914 but was an unsuccessful candidate for nomination to the United States Senate; chairman of the National Committee of the Progressive Party in 1915 and 1916; war correspondent in 1916; member of the Federal Trade Commission from September 4, 1917, to January 31, 1924, when he resigned; chairman of the Commission in 1919, 1920, 1922, and 1923; editor of the Wichita Eagle until his death in Wichita, Kans., July 8, 1945; interment in Old Mission Mausoleum.

[Link] [Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  02/28/1915 PRG Party Chairman Won 100.00% (+100.00%)
  11/03/1914 KS US Senate Lost 22.94% (-12.59%)
  04/07/1913 US House Speaker Lost 4.25% (-64.39%)
  11/05/1912 KS - District 08 Won 53.37% (+10.31%)
  11/08/1910 KS - District 08 Won 87.34% (+74.68%)
  11/03/1908 KS - District 08 Won 53.65% (+10.16%)
  11/06/1906 KS - District 08 Won 56.44% (+16.84%)
  11/08/1904 KS District 7 Won 60.37% (+27.22%)
  05/26/1903 KS District 7 - Special Election Won 64.40% (+42.04%)
ENDORSEMENTS
US House Speaker - Apr 04, 1911 R Henry A. Cooper